۱۳- تأثیربرخورداری از ارزش های انسانی در زندگی من

13-34 پریسا محمودیه

چکیده

از خداوند سپاسگزارم که به من لطف کرده تا در مسیری قرار گیرم که فضایل اخلاقی همچون صبر، توکل، عشق ورزی بی‌توقع و خدمت بی‌ریا را در خود پرورش داده و بتوانم از رذایل اخلاقی دور باشم و از اساتید دانشگاه زندگی خود، درس‌های بزرگی را بیاموزم که در نتیجه آن زندگی شادتری را برای خود و اطرافیان داشته باشم.

شرح مطالب

به یاد دارم، زمان ازدواج چالش‌های زیادی را تجربه کردم، مانند: استقلال، دوری از خانواده، مسئولیت‌پذیری، مدیریت خانه و خانواده، کسب درآمد برای کمک به همسرم و همچنین تحصیل در دانشگاه. برای گذر از این دشواری‌ها، چاره‌ای به جز گذر زمان نبود. زیرا برخی از آن‌ها با کسب تجربه و برخی دیگر با گذشت زمان به پایان می‌رسید. حال که سال‎‌ها از آن دوران می‌گذرد و من شادی‌های آن لحظات را بیشتر از مشکلات به یاد دارم، می‌فهمم که با صبر می‌توان از دشواری‌ها گذر کرد، چنانچه بتوان آن‌ها را از برون نظاره کرد.

تجربه من از توکل، در لحظه بودن و سپردن امور در دست خداست. مانند یک موکل که امور قضایی خود را که در آن تخصصی ندارد، به یک وکیل می‌سپارد تا به جای او تصمیم‌گیری کرده و حتی به جای او صحبت کند. از تجربیات من، ارائه پایان‌نامه دانشگاه بود که با وجود استرس بسیار بالا، تلاش کردم تا توکل کرده و همه امور را به خدا بسپارم. بعد از آن، آرامش در من شکل گرفت، چون حتی به نتیجه ناخوشایند ارائه هم رضایت کامل داشتم، اگرچه پایان‌نامه را با بهترین نمره ارائه دادم.

چندی پیش، برای دریافت وام مسکن محدودیت زمان یک ماهه داشتیم. علی رغم پیگیری‌های زیاد، زمان واگذاری وام بیش از دو ماه بود. بعد از دو هفته، به دیدن ریاست شعبه رفتم و طوری با وی صحبت کردم که گویی خواهر من است و با محبت و عشق واقعی (بدون هیچ توقعی) با او صحبت کردم. او من را طوری راهنمایی کرد که توانستم سه هفته سریع‌تر از زمان معمول وام خود را دریافت کنم. تجربه من این بود که اگر عشق بدون توقع باشد، در قلب هر انسانی می‌نشیند.

من تجربه کردم که خدمت بی‌ریا به افراد باعث شادی در من می‌شود، زیرا اگر خدمت با توقع و همراه با ریا باشد، برکت از زندگی رفته و همراه آن آرامش از بین می‌رود. من هر روز از خداوند می‌خواهم تا خدمتی را در مسیر من قرار دهد تا بتوانم به بی‌ریاترین حالت ممکن آن را انجام دهم. من تلاش کردم برای خود و همسرم بهشتی را بسازم که در آن زندگی شادتری را در کنار هم تجربه کنیم.