بسم الله الرحمن الرحیم

16- معیاری برای ارزیابی پیشرفت و توسعه یافتگی کشورها

مهدی بهادری نژاد

مقدمه

سازمان ها و موسسات مختلفی در جهان وجود دارند که کشورها را از نظر توسعه یافتگی ارزیابی می کنند.

معیار کلی برای این ارزیابی ها به این قرار است که کشوری را پیشرفته (Developed) می خوانند که در آن:

 1. اقتصاد پیشرفته و پویاست.
 2. درآمد سرانه مردم بالاست (حداقل 12.500 دلار در سال).
 3. صنایع متنوع وجود داشته و سطح خدمات بالاست.
 4. صادرات تولیدات صنعتی و خدمات وجود دارد.
 5. بیکاری در سطح پایین می باشد.
 6. طول عمر مردم بالاست و جامعه از آسایش خوبی برخوردار است.
 7. سطح آموزش و خدمات درمانی و بهداشتی بالاست.

این موسسات هر ساله کشورهای مختلف را مورد توجه قرار داده و آنان را به لحاظ پیشرفته و توسعه یافته، یا در حال توسعه بودن (Developing) و یا با حداقل توسعه یافتگی (Least Developed) طبقه بندی می کنند. می توان کشورهای آمریکا، کانادا (در قاره‌ی امریکا)، آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، سوییس، روسیه (در قاره ی اروپا) و ژاپن و کره جنوبی (در قاره ی آسیا) را جزو کشورهای توسعه یافته تلقی کرد.

طبق ارزیابی سازمان ملل متحد تعداد کشورهای با حداقل توسعه یافتگی در افریقا 33، در آسیا 9، در اقیانوسیه 3 و در امریکا 1 کشور می باشد. بقیه کشورها در حال توسعه بودن ارزیابی می شوند.

معیار ارزیابی پیشنهادی

با توجه به معیارهای 7 گانه فوق ملاحظه می شود که بیشترین توجه به سطح اقتصادی کشورها شده است.

در حالی که برخورداری از آسایش مادی و رفاه مهم است ولی مهمتر از آن برخورداری مردم از آرامش خاطر و شادی وافر می باشد.

در معیار پیشنهادی برای ارزیابی توسعه یافتگی کشورها، نکات زیر مورد توجه قرار می گیرد که برخورداری از آنها برای مردم آرامش خاطر و شادی وافر بوجود می آورد:

 1. صداقت در گفتار و رفتار
 2. مراعات حقوق انسانها و سایر موجودات
 3. خدمتگزاری بی ریا و محبت و عشق ورزی بی توقع
 4. استفاده بهینه از آب و انرژی
 5. استفاده بهینه از غذا و پول
 6. استفاده بهینه از وقت و فرصت ها
 7. حفاظت از محیط زیست و نظافت

برای ارزیابی کشورها از نظر پیشرفته و توسعه یافته بودن، پیشنهاد می شود نهادی زیر نظر سازمان ملل متحد تشکیل شود و این نهاد از اتباع کشورها بخواهد تا جدول پیوست را برای 20 روز در هر ماه (2 نوبت در ماه)، هر نوبت 10 روز، (جمعا 240 روز در سال) تکمیل نموده و نمرات به دست آمده را از طریق یک نرم افزار کامپیوتری (که تدوین خواهد شد) گزارش کنند. لازم است حداقل 10% جمعیت هر کشور چنین کنند. (جمع نمرات ارزیابی برای هر فرد برای 12 ماه حداکثر 33.600 می باشد).

پیشنهاد می نماید چنانچه متوسط نمره ی ارزیابی کل افراد یک کشور 30.000 یا بیشتر باشد، آن کشور را توسعه یافته ، 20.000 یا کمتر را توسعه نیافته و بین این دو رقم را در حال توسعه بنامند.

جامعه ای که با این معیار پیشرفته و توسعه یافته ارزیابی شود از آرامش خاطر و شادی وافر برخوردار بوده، و از سلامتی و طول عمر و آسایش و رفاه در سطحی بالا نیز برخوردار خواهد بود.

جدول خود-ارزیابی برخورداری از ارزش های انسانی
- برخورداری از هریک از ارزشهای انسانی را در روزهای انتخاب شده در خود ارزیابی نمائید.- در هر شماره یا ردیف دو ارزش ذکر شده، در برخورداری از آن ارزش به خود نمره ای بین 0 تا 10 بدهید و جمع دو ارزش (حداکثر 20) را در مقابل آن ردیف زیر ستون مربوط به آن روز یادداشت کنید.- در پایان 10 روز خود-ارزیابی جمع نمرات داده شده (حداکثر 200) را در ستون آخر و در همان ردیف وارد نمائید.- جمع کل نمرات داده شده برای 10 روز خود- ارزیابی 14 ارزش انسانی فوق (حداکثر 1400) را در زیر جدول بنویسید.
دانلود فایل pdf