۱۳- تأثیربرخورداری از ارزش های انسانی در زندگی من

13-20 سمیه داداش زاده

چکیده

هر فردی که به دنیا می ‌آید دارای رسالتی می ‌باشد و برای انجام آن نیاز به یکسری ابزار دارد. من نیز نیازمند کسب چندین فضیلت بودم و زمانی برایم محقق گردید که با آقای دکتر مهدی بهادری ‌نژاد ملاقات کردم. برخورداری از ارزشهای انسانی به من کمک کرد تا به خدای خودم نزدیکتر شوم و بتوانم زندگی توام با آرامش داشته باشم.

شرح مطالب

من از زمانی که بخاطر دارم فرد پرعشقی بودم اما این عشق هیچ ‌وقت در جای درست استفاده نمی‌ شد و فقط منجر به شادی ‌های زود گذر می ‌شد. زمانی که این هیجانات فروکش می‌ کرد احساس غم می‌کردم، به همین منظور برای بدست آوردن هیجانات بیشتر ترغیب می ‌شدم و زمانی که محقق نمی شد دچار اضطراب می ‌شدم.

" عشق کاریست که موقوف هدایت باشد"

حضرت حافظ

با آشنایی با آقای دکتر مهدی بهادری‌ نژاد متوجه شدم ما برای شاد زیستن به این دنیا آمده ‌ایم و می ‌توانیم با تغییر اعمال و افکار خودمان به شادی عمیق و درازمدت دست پیدا کنیم. اما این تغییرات باید از درون ما ایجاد می ‌شد نه شرایط بیرون. برای شروع نیاز داشتم به شناخت بهتری از خودم؛ با انجام تمرین ‌های مختلف به این مسئله پی بردم که باید رذایلی را در خود حذف و فضیلت‌ هایی را جایگزین کنم.

یکی از مهم ‌ترین مشکلاتی که وجود داشت، کینه‌ هایی بودند که از دوران بچگی با من بزرگ شده بودند. با کمک خانم مهندس الهام شیرازی بخشیدن را شروع کردم. همزمان با بخشیدن لازم بود فضیلت‌ هایی را در خودم پرورش دهم از جمله همت، صبر، ایمان، توکل، عشق بی توقع و خدمتگزاری بی ریا. همچنین یکی از مسائل آزاردهنده، وابستگی من به افراد بود و فکر می‌ کردم آدم‌ ها من را دوست ندارند و از کنارم می ‌روند. در واقع این من بودم که خودم را دوست نداشتم و توان پذیرش و رضایت از خودم و شرایط موجود را نداشتم.

ما انسان ‌ها فکر می‌ کنیم اگر همه چیز برایمان مهیا باشد می ‌توانیم زندگی شادی داشته باشیم، در صورتیکه اصلا اینطور نیست، چرا که شرایط خوب برای ما ایجاد آسایش می ‌کند نه آرامش و ما هستیم که می ‌توانیم با پرورش ارزشهای انسانی در خودمان شرایط را تغییر دهیم و باعث شادی خودمان و دیگران بشویم.

اما ایجاد این تغییرات مستلزم داشتن یک نیروی خارق العاده می باشد و آن هم ارتباط قلبی با یک استاد معنوی است. عشق ایشان به منزله تکیه گاه محکمی می باشد که باعث می شود قلبمان مطمئن تر عمل کند. مسیر شادی با صبر، امید، باور و سپاسگزاری میسر می شود. امیدوارم همگی بتوانیم با قلبی مطمئن این مسیر را طی کنیم.