۳- چگونه زندگی شادی را ساخته ایم

۳-۲ مریم حاجیان

mhajian47@gmail.com

اعضای خانواده: وحید مرادی - مریم حاجیان - حورا مرادی - افرا مرادی

به اعتقاد بنده زندگی زناشویی هم یک موهبت است و هم یک فرصت بسیار مناسب برای رشد و تغییر در جهت مثبت!

* برای مشاهده کامل مطلب روی گزینه مشاهده ادامه مطلب کلیک کنید.

لازم میدانم ابتدا یک زندگی شاد را از دیدگاه خودم تعریف نمایم:

من معتقدم خانواده‌ای از شادی عمیق برخوردار است که درآن خانواده همه یکدیگر را دوست داشته باشیم و برای خوب کردن حال همدیگر زحمت بکشیم، احساس مسئولیت کنیم و قدرشناس لطف و محبت یکدیگر باشیم. قدر شناسی مان را حتما ابراز داریم، حتی در موارد خیلی کوچک! به‌طوری که اطرافیان متوجه شوند که ما حواسمان به الطاف و زحماتشان هست .از ایراد گرفتن! مخصوصا در حضور دیگران به شدت پرهیز کنیم، ایراد گرفتن و گله کردن برای زندگی بسیار مضر است. به عقاید هم احترام گذاشته و برای علایق هم ارزش قائل باشیم.

من در این راستا بسیار سعی می‌کنم، اگر همسرم رفتار، سبک و یا نوع پوششی را دوست ندارد! حتما حواسم باشد و رعایت کنم زیرا اعتقاد دارم که خلاف آن ممکن است به یک رابطه‌ی مناسب که برایم بسیار ارزشمند‌تر است خدشه وارد کند.

انجام کارهای خانه را نه فقط به صورت وظیفه در قبال مسئولیتی که در ابتدای پیمان زناشویی پذیرفته‌ام، بلکه با علاقه و به صورت خدمتی می‌بینم که خدا توفیق انجامش را به من عنایت فرموده !با این دیدگاه لذت وافری از انجام آنها می‌برم، این رویکرد باعث نگاه تازه‌ای به مسائل شده که بواسطه‌ی رهنمودهای استاد عزیزم به آن دست پیدا کرده‌ام.

به اعتقاد من کار در خارج از منزل و تأمین مخارج زندگی، وظیفه‌ای بسیار دشوار است و حال که همسرم این مسئولیت را به تنهایی پذیرفته و من علی رغم اینکه توانایی برای انجام کار در بیرون از منزل را دارم، با توافق و تمایل ایشان ترجیح دادم به جای رفتن سر کار به امور منزل رسیدگی نمایم، این موقعیت را به منزله‌ی یک لطف می‌بینم و قدرشناس زحمات همسرم هستم. هنگامی که از خانه خارج می‌شود، حتما بدرقه‌اش می‌کنم و هنگام بازگشت نیز من و بچه‌ها به استقبالش رفته و نشان می‌دهیم که منتظر آمدنش بوده‌ایم.

برنامه‌ی کاری‌ام را طوری تنظیم می‌کنم تا وقتی همسرم در منزل هست ساعات بیشتری را در کنار هم باشیم. اگر در موردی اختلاف نظر داشته باشیم، در لحظه در موردش بحث نمی‌کنم و آن را به زمان مناسبی که هردو حوصله و قدرت تصمیم گیری بهتری داشته باشیم موکول می‌نمایم و در مورد اختلاف نظرهای کوچک که تاثیر چندانی در روند زندگیمان ندارد سعی می‌کنم سکوت کرده و از موضع‌ام صرف نظر کنم.

لحظه های زندگی بسیار ارزشمند است، موضوعات را از این دیدگاه نگاه می‌کنم که آیا این موضوع آنقدر ارزش دارد تا لحظه‌ای از زندگی‌ام را به خاطر آن خراب کنم!!!؟ اکثر اوقات پاسخ این پرسش منفی است.

همواره سعی دارم مهارت هایم را در زندگی افزایش داده تا هم همراه بهتری برای همسرم باشم و هم نسبت به جایگاهم در زندگی احساس بهتری داشته باشم. با اینکه ناخوداگاه وظایفی برایمان تعریف شده، اگر همسرم در حیطه‌ی خودش نیاز به کمک داشته باشد و من نیز توانایی انجامش را داشته باشم، فرصت را مغتنم شمرده و سعی می‌کنم با انجامش به او اطمینان دهم که در مواقع ضروری می‌تواند روی من حساب کند. شرایط آرام و ارتباط خوب ما باعث می‌شود تا بچه‌ها حال بهتری داشته و به درس و کارهای مورد علاقه شان برسند.

در پایان یادآور می‌شوم که زیر بنای همه‌ی این تغییرات، تأسی به فرمایش استاد بزرگوارم جناب آقای پروفسور بهادری ‌نژاد بوده است یعنی "خدمت بی ریا و عشق ورزی بی توقع".

با آرزوی موفقیت و سربلندی همه بانوان سرزمینم