آشنایی مختصر با ۳ نفر

4-2 دکتر ابوالفضل حقیقت

at_haghighat@yahoo.com

مهدی بهادری نژاد

ابوالفضل طرقی حقیقت (23 آبان 1348، مشهد)، شاعر، نویسنده، مترجم، پژوهشگر معاصر و مدرس دانشگاه است. وی دکترای تخصصی مهندسی کامپیوتر دارد و عضو هیئت علمی دانشگاه است. ابوالفضل طرقی حقیقت، در بهمن 1371 و بهمن 1374 به ترتیب مدرک کارشناسی مهندسی الکترونیک و کارشناسی ارشد مهندسی الکترونیک دیجیتال را از دانشگاه صنعتی شریف دریافت کرد. او در بهمن 1381، موفق به کسب درجه دکترای تخصصی (Ph. D) در رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) شد.

از سوابق علمی دکتر حقیقت می توان به عضویت در هیئت علمی سازمان انرژی اتمی ایران، عضویت در هیئت علمی دانشگاه آزاد قزوین، ریاست مرکز تحقیقات رباتیک و مکاترونیک MRL و کسب چندین مقام اول جهانی روبوکاپ با تیم های روباتیک MRL، تدریس در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه شهید بهشتی، تدریس در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه الزهرا و چندین دانشگاه آزاد و پیام نور دیگر اشاره کرد.

وی مؤلف دو کتاب پر تیراژ دانشگاهی با بیش از ده بار چاپ با عناوین «سیستم های عامل، با رویکرد حل مسائل» و «شبکه های کامپیوتری» است. او همچنین مترجم دو کتاب پر تیراژ در زمینه مهندسی کامپیوتر با عناوین «طراحی و پیاده سازی سیستمهای عامل» و «اصول و الگوهای سیستم های توزیع شده» است که اولی در مقطع کارشناسی و دومی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می شود.

از سوابق پژوهشی وی می توان به راهنمایی رساله ده ها دانشجوی دکترا و صدها دانشجوی کارشناسی ارشد و چاپ و انتشار ده ها مقاله علمی در ژورنال های معتبر علمی جهان و صدها مقاله در کنفرانسها و سمپوزیومهای بین المللی اشاره کرد (رجوع شود به Google Scholar: Abolfazl Toroghi Haghighat)

از سوابق اجرایی دکتر حقیقت، مدیریت گروه های مهندسی کامپیوتر-نرم افزار و مهندسی کامپیوتر-سخت افزار و مهندسی فناوری اطلاعات- شبکه های کامپیوتری در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه آزاد قزوین است.

زمینه تخصصی دکتر حقیقت در شعر، غزل می باشد و تخلص او در شعرهایش حقیقت است. دکتر مهدی بهادری نژاد، او را فاضل الدین لقب داده اند. کتاب راه محبت شامل 71 غزل، 4 مخمس (بر 4 غزل از حافظ) و یک مناجات نامه از وی در تابستان 1399 چاپ شده است.